Szukaj

Jakie są najlepsze rośliny do sypialni?

Radek, 10 marzec 2019
Jakie są najlepsze rośliny do sypialni?

Najlepsze rośliny do sypialni

Rośliny wprowadzają magiczny nastrój do każdego wnętrza. Nie każdej magii poszukujemy jednak idąc spać. Sypialnie, w których spędzamy średnio jedną trzecią swojego życia, powinny gwarantować nam wypoczynek i odprężenie. Dlatego też nie każda roślina powinna się w tym miejscu znaleźć. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są też w stanie, dosłownie, odświeżyć naszą sypialnię. Istnieje kilka gatunków roślin, dzięki którym powietrze w niej będzie mniej zanieczyszczone, a sen stanie się głębszy i spokojniejszy.

Skrzydłokwiat

Co prawda roślina ta, wbrew pozorom, nie jest wyjęta z uniwersum Harrego Pottera, choć posiada „magiczne właściwości”.
Skrzydłokwiat posiada dużą liczbę odmian, od miniaturowych po olbrzymie. Te pierwsze osiągają nie więcej niż 35 cm, ale większe odmiany spokojnie mogą przekraczać 100 cm wysokości. Roślina ta występuje w wielu kolorach, dzięki czemu idealnie wpasuje się w każde wnętrze. Z racji rozmiarów świetnie wpasowuje się w rozmiary L naszych doniczek, a w naszym wnętrzu jest posadzona w doniczce Corde, możecie ją sprawdzić klikając tutaj

Skrzydłokwiat
kwiat skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat - oświetlenie i temperatura

skrzydłokwiaty nie przepadają za ciągłymi promieniami słonecznymi, warto zadbać o to, żeby słońce świeciło na nie nie więcej niż kilka godzin w ciągu dnia, dlatego też nie zaleca się trzymania tego kwiatu na parapecie. Z doświadczenia jednak wiem, że skrzydłokwiat to roślina aklimatyzująca się bardzo szybko. Zatem jeśli liście waszego Skrzydłokwiatu zaczynają opadać ku dołowi, przestawcie go bezzwłocznie do zacienionego miejsca i wlejcie do podstawki około 50-70 mililitrów wody. W ciągu 24 godzin roślina powinna wrócić do lepszego stanu i zacząć się rozwijać poprawnie. Temperatura, w której skrzydłokwiat czuje się najlepiej waha się między 18 a 22-23 stopniami Celsjusza.


Podlewanie

Skrzydłokwiat należy podlewać 2-3 razy w tygodniu oraz zagwarantować mu ciągłą wilgotność. Ziemia, w której posadzony jest skrzydłokwiat powinna być wilgotna, ale nigdy mokra. Wilgotną glebę możemy uzyskać poprzez stałe nawadnianie podstawki, na której stoi skrzydłokwiat, aby woda z niej parowała wprost do gleby tej rośliny. Oprócz podlewania warto wykorzystać zraszać do roślin i delikatnie spryskać liście oraz kwiaty. Jeżeli w ten sposób będziecie dbać o tą „magiczną” roślinę, odwdzięczy się ona pięknym wyglądem i wcześniej wspomnianymi właściwościami oczyszczającymi.

Skrzydłokwiat - oczyszczanie powietrza

Skrzydłokwiat to jedna z roślin, które potrafią wchłaniać i niwelować toksyny w swoim otoczeniu. Zmniejsza zanieczyszczenie, zarówno tych z farb, detergentów plastików, czy klejów. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli w domu nie mamy zbyt dużo czynników powodujących zanieczyszczenie, to wystarczy otworzyć okno w okresie grzewczym, aby w naszych czterech ścianach zaczęło się roić od substancji toksycznych.

Poza tym - zwalcza zarodki pleśni. Jego obecność w domu alergika bywa więc nieoceniona. Jeżeli macie duże mieszkanie, bądź dom - warto pomyśleć o więcej niż jednym skrzydłokwiacie. 

UWAGA! Skrzydłokwiat pomimo swoich świetnych właściwości oczyszczających jest rośliną trującą. Zawiera w swoich liściach wysokie stężenie trujących związków, których spożycie może się skończyć podrażnieniem przewodu pokarmowego, wymiotami i nudnościami. Dlatego też jeśli macie w domu małe dzieci, bądź zwierzęta - trzymajcie skrzydłokwiaty poza ich zasięgiem.  

Paproć zwyczajna

Nie ma chyba osoby, która nie wie jak wygląda paproć, spotykamy je niemal wszędzie- w przychodniach, szkołach czy w innych miejscach publicznych. Przez to jej wygląd stał się bardzo oklepany, a ludzie zupełnie obojętnie przechodzą obok tych roślin w sklepach ogrodniczych. Paproć, a właściwie Nefrolepis wyniosły względnie łatwa w utrzymaniu, a posadzona w ładnej doniczce może stać się ozdobą każdego wnętrza. Przede wszystkim jednak paproć oczyszcza powietrze i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Drobne, listki świetnie pasują do doniczek o geometrycznych kształtach, np. Doniczka Origami.

Paproć
liście paproci

Paproć zwyczajna - oświetlenie i temperatura

Pielęgnacja paproci choć wydawałoby się, że jest łatwa wymaga od właściciela nieco czasu. Przede wszystkim paprocie w środowiskach naturalnych rosną w wilgotnych, zacienionych miejscach. Takie warunki zapewniają im naturalny wzrost, dlatego jeśli chcemy, aby paprocie były piękna ozdobą naszego wnętrza - powinniśmy im zapewnić analogiczne warunki. Rośliny te należy umieszczać w zacienionych, bądź lekko nasłonecznionych miejscach o dość sporej wilgotności powietrza. O ile w lato z wilgotnością powietrza raczej nie powinno być problemu, o tyle w zimie należy pamiętać, aby paproć nie stała przy grzejnikach, piekarnikach czy innych źródłach ciepła, które niwelują wilgotność otaczającego nas powietrza. Na okres zimowy zaleca się przeniesienie paproci do miejsca o nieco niższej temperaturze, co pozwoli przetrwać paproci niską wilgotność powietrza podczas zimy.

Podlewanie paproci

Podlewanie paproci niezależnie od gatunku powinno być regularne, czyli 3-4 razy w tygodniu i nie należy ich przelewać. Woda po skończeniu podlewania absolutnie nie powinna „stać” w doniczce. Podobnie jak w innych przypadkach, zbyt duże nawodnienie ziemi z paprocią skończy się jej gniciem. Przy podlewaniu warto również za pomocą zraszacza nawilżyć starsze liście paproci. 

Oczyszczanie powietrza:

Paproć umieszczona w domu będzie miała duży wpływ na jakość otaczającego nas powietrza. Naukowcy odkryli, że gatunek ten potrafi ujemnie jonizować powietrze. Dodatnie jony są tworzone przez zanieczyszczenie powietrza (np. smogiem, wszelkiego rodzaju dymami) oraz otaczające nas sprzęty elektryczne, dlatego też zniwelowanie ich ilości ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Dracena 

Kolejną rośliną, która ma zbawienny wpływ na powietrze w domu, czy mieszkaniu, jest dracena. W Polsce można ją znaleźć co najmniej kilka rodzajów, m.in. dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska oraz najczęściej spotykana - dracena smokowiec. Jednak wśród odmian, które najlepiej oczyszczają powietrze wymienia się następujące gatunki: dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska. 

Wszystkie draceny pochodzą z obszarów subtropikalnych, bądź tropikalnych. Nie zmienia to faktu, że duża część rodzajów tego gatunku jest spotykana w naszym kraju. Przyczyniają się do tego niewygórowane wymagania pielęgnacyjne. Niezależnie od odmiany, na którą się zdecydujecie, ich hodowla i pielęgnacja jest względnie łatwa, a najlepiej prezentują się w doniczkach o prostych kształtach, np. Doniczka Two Tone lub Doniczka Middle.

Dracaena
Dracena deremeńska

Dracena - oświetlenie, temperatura

Zacznijmy od prawidłowego umiejscowienia draceny w naszych czterech ścianach. Dracena podobnie jak skrzydłokwiat nie powinna być wystawiona na silne promienie słoneczne, jednak należy pamiętać, że odpowiednia dawka promieni słonecznych warunkuje jej rozwój. Dlatego też powinniśmy ustawić naszą roślinę z dala od okna, przez które w ciągu dnia wpada dużo światła dziennego. Odpowiednią lokalizacją dla draceny będzie miejsce, do którego dociera rozproszone światło słoneczne. Pożądana temperatura dla prawidłowego wzrostu roślin powinna wynosić około 22 °C. Zimą temperatura może być nieco niższa, jednak w żadnym wypadku nie powinna ona spaść poniżej 14 °C. Temperatury i zasady ustawiania dracen nieznacznie się różnią od siebie w zależności od tego jaki rodzaj wybierzemy, natomiast podane powyżej parametry zostały dobrane uniwersalnie pod cały gatunek tych pięknych roślin. Ważne jest obserwowanie dracen, jeśli kwiaty zaczną przybierać żółtą barwę i powoli odpadać, to znak, że nasza dracena ma zbyt ciepło. 

Dracena - podlewanie i nawożenie draceny

Podlewanie dracen w okresie wiosennym i letnim powinno odbywać się 2 razy w tygodniu (w zimowym wystarczy raz na tydzień). Tych roślin nie należy podlewać zbyt dużą ilości wody i nie wolno zostawiać wody w podstawkach. Dlatego warto dopasować taką ilość wody, aby gleba nie była całkowicie mokra, a jedynie wilgotna. O tych zasadach należy pamiętać, gdyż „przelanie” draceny będzie skutkowało zgniciem korzeni. Dobrze jest również pomyśleć o nawozie płynnym, który wymieszany z wodą i aplikowany co 2 tygodnie pozwoli na szybszy i bardziej stabilny rozwój dracen.  Raz na 2-3 tygodnie zaleca się również zraszanie liści.

Oczyszczanie powietrza

Dracena świetnie sprawdza się w oczyszczaniu powietrza ze związków znajdujących się we wielu czyszczących detergentach, proszkach do prania czy też antyperspirantach. Dlatego jeśli macie taką możliwość - warto umieścić jedną w swojej łazience.

Sansewieria Gwinejska

Ostatnią w dzisiejszym zestawieniu rośliną jest sanewieria. Sansewieria to roślina o rozłożystych, dekoracyjnych i charakterystycznych liściach. W zależności od odmiany jej liście mogą się różnić kolorem, wielkością czy ułożeniem. Ten gatunek roślin jest dobrą propozycją dla zapracowanych i zapominalskich z powodu łatwości uprawy.

Podobnie jak wcześniej opisane rośliny, sanserwieria ma również zbawienny wpływ na otaczające nas powietrze. Jej budowa umożliwia jego oczyszczanie z wielu toksyn i zanieczyszczeń.

Wpisując w wyszukiwarce sansewieria znajdziecie co najmniej kilkanaście różnych rodzajów. Jednak w domach głównie spotykamy sansewierie gwinejską i to właśnie na niej się skupimy. Potocznie zwana jest „wężownicą”. Posiada liczne, pnące się ku górze liście o kształcie przypominającym miecz, lub jak można wywnioskować z nazwy - węże. Pasują one świetnie do doniczek z przetłoczeniami, takich jak: Doniczka New Jar oraz Doniczka Geometric.

Sanserwieria
Sanserwieria gwinejska

Sanserwieria - oświetlenie i temperatura

Sanserwierie to rośliny nie tylko mało wymagające, ale również nieprzeciętnie odporne. Głównym czynnikiem jej wzrostu jest zapewnienie jej optymalnej temperatury i oświetlenia. Najbardziej lubią średnie nasłonecznienie, tym samym świetny będzie dla nich parapet zachodni lub południowy w miesiącach innych niż letnie. Natomiast w miesiącach letnich warto przestawić wężownice nieco w głąb pomieszczenia, aby nie była narażona na zbyt wysokie temperatury - te mogą spowodować żółknięcie oraz brązowienie liści i doprowadzić do obumierania rośliny.

Sanserwieria - podlewanie i nawożenie

Zacznijmy od gleby - w przypadku tych roślin świetnie sprawdza się tradycyjna ziemia przeznaczona do roślin doniczkowych o odczynie obojętnym. Jak już macie w planach przesadzenie jej od razu do doniczki, to warto pomyśleć o 1-2 centymetrowej warstwie drenażowej ułożonej z drobnych kamieni na samym spodzie. Po zasadzeniu jej i położeniu w odpowiednim miejscu, pora o nią zadbać. Na szczęście sanserwierie to rośliny praktycznie niezniszczalne, jednak warto pamiętać o tym, żeby w okresach letnich podlać roślinę raz na 10-14 dni, a w zimowych raz na 21-28 dni. Podlewanie powinno być oszczędne, tak, żeby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża dawka wody spowoduje gnicie korzeni. Przy podlewaniu należy również zwilżyć liście rośliny za pomocą rozpylacza. 

Oczyszczanie powietrza:

Sanserwieria oczyszcza powietrze z wielu związków, które powstają wskutek spalania oraz z tych, które znajdują się we wszelkiego rodzaju farbach. Dlatego też, jeśli mieszkacie w większym mieście, a zanieczyszczenie powietrza towarzyszy Wam niemal codziennie - ta roślina świetnie się sprawdzi w filtrowaniu toksyn, które trafiają przez okna Waszych mieszkań.


Czy warto posiadać te rośliny w sypialni?


Tak, umieszczenie wyżej opisanych roślin w sypialni może mieć zbawienny wpływ na jakość Waszego snu. Mniej zanieczyszczone powietrze, to także lepsze samopoczucie - zatem nie warto dłużej czekać. Ozdóbcie swoje cztery kąty roślinami, które nie tylko świetnie wyglądają, ale zadbają również o jakość otaczającego Was powietrza!

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Zapełnij go naszymi produktami :)